Twoje konto | Twój koszyk: 0.00 zł

Dane techniczne:

Długość: 2,45 m

Szerokość: 1,20 m

Zanurzenie: 0,14 m

Ciężar: 35 kg

Wyporność: 0.125 m3

Załoga: 1-2 osoby

Materiał: drewno

Pliszka - drewniana łódź wiosłowa

Pliszka to niewielka, drewniana łódź do budowy amatorskiej tradycyjną technologią "na zakładkę". Podstawowy napęd stanowią wiosła, ale przewidziano też możliwość użycia silnika przyczepnego małej mocy (spalinowego lub elektrycznego). Projekt stanowi ciekawą propozycję na krótkie wypady dla wędkarzy i turystów, którym znudziły się popularne "plastiki".

Pliszka zbudowana jest w całości z drewna. Konstrukcja "na zakładkę" pozwoliła stworzenie lekkiej, a jednocześnie wytrzymałej łodzi. Poszycie może zostać wykonane z modrzewia, sosny, daglezji lub dębiny. Na zestaw trzonowy (wręgi, kil, kilson, dejwudy) najlepiej przeznaczyć dębinę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować gatunki egzotyczne.

Projekt jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie przygody z tradycyjnym szkutnictwem. Konstrukcja obejmuje wszystkie elementy i czynności, jakie występują w większych łodziach - wyszukanie odpowiedniej tarcicy, pasowanie klepek, parowanie wręg, czy nitowanie. Z drugiej strony Pliszka jest mała, zatem nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zastosowanie płaskiego dziobu zdecydowanie upraszcza poszywanie. Trudno o łatwiejszy projekt dla początkującego miłośnika szkutnictwa tradycyjnego.

Do budowy wystarcza podstawowy zestaw narzędzi złożony z ręcznej piły, młotka, kilku dłut, pilników i niewielkiego struga. Przepuszczenie tarcicy przez grubościówkę najlepiej zlecić stolarzowi (usługę tą oferuje też wiele tartaków).

Zestawienie materiałów:

Wartości należy traktować orientacyjnie, szczegóły zależą od jakości dostępnej tarcicy. Dane nie uwzględniają odpadów drewnianych, które zwykle stanowią 40-80% tarcicy.

Pliszka
Wszelkie prawa zastrzeżone © pbialy.pl 2013-2021
Bezpieczeństwo i wygodę płatności zapewnia tpay.com